Klika nebo koule

Zkoušeli jste si někdy představit, že byste měli ve dveřích něco jiného, než jsou klasické kliky? Nejspíš by vás ani nic jiného nenapadlo. Přitom jste to určitě viděli alespoň milionkrát v nespočtu amerických filmů a seriálů. Namísto kliky mají na dveřích otočné koule. Klika je opticky větší, takže zabírá větší podíl vzhledu dveří. U nás jsme na to zvyklí, ale jinde jsou typické právě otočné koule, které jsou jediným malým kouskem kování na celých dveřích. Co je ale praktičtější? Rozhodně klika. Možná není atraktivnější vzhledově, ale víme, proč je používáme. Za kliku zvládnete vzít například, i když máte právě plné ruce. Jednoduše se na ni „pověsíte“ a dveře se otevřou. U koule musíte mít ruce prázdné, abyste zvládli koulí otočit. Také zamykání je u kliky řešeno mnohem bytelněji. Je totiž vlastně umístěno samostatně, pod klikou, zatímco u koule je zamykání přímo v ní. Zamknete pouze malým otočným mechanismem uprostřed koule.

Comments are closed.

Search
Navštivte

Chcete bydlet v hlavním městě České republiky v moderním domě? Prodej domů v Praze od developera FINEP by vás mohl zaujmout... prohlédněte si nabídku na www.finep.cz!

Chcete mít originální vchodové dveře? Pak si jistě vyberete z nabídky moderních dveří od českého výrobce a dodavatele PERITO!

Vybíráte nové venkovní dveře do domu? Doporučujeme moderní plastové vchodové dveře od firmy Oknoplastik, které jsou velmi odolné a získáte na ně záruku až 40 let.