Chráníme dřevo nátěrem

Dřevo je přírodní materiál a jako takový je náchylný ke znehodnocení působením vlhka, parazitů nebo plísní. Pokud máme dřevěný nábytek, vnitřní nebo venkovní, dřevěnou chatu, podlahy, terasu nebo třeba okna je nutné je chránit patřičným nátěrem na dřevo.

Který nátěr vybrat?

Znáte sice možné typy nátěrů, které se na dřevo běžně používají, ale nevíte, který je vhodný právě pro vaši konkrétní potřebu? Vybírat lze mezi lazurami, mořidly, laky, vosky nebo oleji. Pokud chcete zachovat přírodní strukturu dřeva a to i na omak, vhodnou volbou jsou vosky nebo oleje, které netvoří na povrchu dřeva vrstvu, ale naopak se spíše vsáknou a dřevo následně chrání zevnitř. Naopak bezbarvé laky utvoří na povrchu dřeva vrstvu, která nepropustí vodu, vlhkost ani jiné škodlivé vlivy k dřevu a tím ho dokonale chrání. Naprostá většina laků na dřevo má v současné době již UV filtry, které mají dřevo chránit před slunečními paprsky, aby si zachovalo svou barevnost. U laků se pak rozlišuje tvrdost. Ultra tvrdé laky jsou určeny k ošetření dřevěných schodišť nebo na podlahy. U mořidel a lazur se zase vybírá většinou podle odstínů, na které chceme dřevo nabarvit. Mohou to být jak přírodní odstíny jiného typu dřeva, tak i jiné barvy pro dřevo netypické.

Odstranění starého nátěru

Chcete nově natřít například stará okna nebo dveřní zárubně? Starší nátěry dřeva nemusejí jít vždy zcela snadno odstranit. Existuje ovšem několik způsobů, jak lze starou barvu nebo lak dostat dolů. Jednak lze použít mechanickou cestu, tedy škrabání, broušení nebo loupání, ale také se dají využít chemické prostředky, které strukturu nátěru naruší, aby šel následně lépe mechanicky odstranit. Některé typy nátěrů se odstraňují kombinací škrábání a horkého vzduchu, který nátěr roztaví.

Comments are closed.

Search
Navštivte

Chcete bydlet v hlavním městě České republiky v moderním domě? Prodej domů v Praze od developera FINEP by vás mohl zaujmout... prohlédněte si nabídku na www.finep.cz!

Chcete mít originální vchodové dveře? Pak si jistě vyberete z nabídky moderních dveří od českého výrobce a dodavatele PERITO!

Vybíráte nové venkovní dveře do domu? Doporučujeme moderní plastové vchodové dveře od firmy Oknoplastik, které jsou velmi odolné a získáte na ně záruku až 40 let.